ویژگی مدیران از دیدگاه امام علی(ع)

دیشب به همراه چند نفر از دوستان پای صحبت یکی از بزرگان قم که در شهر قم به علامه معروف است رفته بودیم .ایشان پیرامون نشانه های ظهور صحبت می کرد و در ادامه گفت : واقعا شرم آور است شعیه باشیم و با نهج البلاغه امام علی (ع) آشنا نباشیم . برایم جالب به نظر رسید نگاهی به این کتاب مقدس انداختم و دیدم این حضرت چه پندهایی به سران حکومت به خصوص نامه امام به مالک اشتر واقعا به صدبار خواندن هم می ارزد.

به راستی کدام یک از فرمان های امام علی (ع) را می توان در مدیران حکومت یا کمی نزدیک تر بگویم در  مدیران استان قزوین می توان یافت؟

این چند نمونه فقط جهت اطلاع......

۱) علم و دانش
در احادیث اسلامی همواره تأکید شده است که در انتخاب افراد به صلاحیت علمی و توانایی آنها دقت و توجه بیشتری شود و هرگز کسانی را که از نظر علمی ضعیفند و آگاهیهای لازم را ندارند بر کاری نگمارند زیرا که چنین کاری بزرگترین خیانت به جامعه اسلامی است. حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه، خطبه ۱۷۲ می‌فرمایند: «ای مردم همانا سزاوارترین مردم به این امر (خلافت و زمامداری) کسی است که تواناترین آنها بر اجرای امور و داناترین به فرمان خداوند در فهم مسائل باشد»

۲) تجربه کاری
یکی از مؤثرترین عوامل موفقیت کارگزار و مدیر در تشکیلات و سازمان، تجربه و سابقه کاری وی می‌باشد. مدیر و مسئول باتجربه، بسیاری از نابسامانی‌های سازمان خود را سامان می‌دهد و بالعکس مدیر و مسئول بی‌تجربه و بدون سابقه، تشکیلات سازمان یافته را متلاشی و پراکنده خواهد نمود. امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر می‌فرماید: «افراد با تجربه را به عنوان کارگزار انتخاب نما» .
۳) حسن تدبیر
حسن تدبیر معیاری ضروری برای زمامداران و مدیران می‌باشد. هیچ مدیریتی نمی‌تواند بدون تدبیر درست راه به جایی ببرد و هر جا که نابسامانی و تباهی مشاهده می‌شود باید در جستجوی نوعی بی‌تدبیری در آنجا برآمد و اساساً از مهمترین عوامل فروپاشی سازمان‌ها و دولت‌ها سوءتدبیر است. به بیان امیرالمومنین(ع): «چهار چیز دلیل برگشت (روزگار و اوضاع و احوال دولت‌ها و حکومت‌هاست)، بدی تدبیر و زشتی تبذیر و کمی عبرت گرفتن و بسیاری مغرور شدن» (غررالحکم).
همچنین آن حضرت فرموده‌اند: «صلاح و سازمان زندگی تدبیر است»

۴) سعه صدر
از ویژگی‌های مهم مسئولان و مدیران سعهٔ‌صدر است، ‌کسی دارای سعه صدر است که از گشادگی روح و همتی عالی و اندیشه‌ای بلند برخوردار باشد. سعهٔ صدر موجب دوراندیشی و واقع‌نگری مسئولان و مدیران می‌شود و اگر دولتمردان فاقد این خصلت باشند از عهدهٔ بسیاری از مشکلات و نارسایی‌ها برنخواهند آمد. یک مدیر اسلامی باید بداند که در مصدر امور با فراز و نشیب‌های گوناگونی مواجه بوده و برای دستیابی به اهداف تشکیلات، سختی‌های فراوان در پیش دارد و اگر حوصله، بردباری و بلندهمتی را سلاح خود نسازد در اثر فشارهای جانبی و پیشامدهای ناگوار حرکات غیرمترقبه‌ای از خود نشان می‌دهد که بعضاً اعتبار مدیریت و مسئولیت او را زیر سئوال می‌برد. سعهٔ‌صدر آنقدر مهم است که حضرت علی(ع) آن را ابزار حکومت می‌دانند


۵) شایستگی و کفایت
در آئین اسلام مسند مدیریت شایسته کسی است که قدرت استفاده از ایمان و تخصص را در مقام اجرا داشته باشد. امیرالمؤمنین در نامه به مالک اشتر، یکی از شرایط واگذاری مسئولیت‌ها را «کفایت» می‌داند و می‌فرماید:
«ای مالک در به کارگیری کارمندان و کارگزارانی که باید زیر نظر تو کار کنند هیچ‌گونه واسطه و شفاعتی را نپذیر مگر شفاعت «کفایت» و امانت را

 

۶) پرهیز از سوء استفاده از مقام
مدیران و مسئولان سازمان‌ها، به خاطر موقعیت خود به اموال و امکانات فراوانی دسترسی دارند و طبعاً منابع گوناگون مالی و اعتباری در اختیار آنها می‌باشد. این امکان می‌تواند زمینه‌ساز فساد و امتیازطلبی و استفادهٔ غیرمجاز از منابع عمومی گردد. بنابراین مدیران باید دقت کنند که در زمان مسئولیت خود گرفتار این فساد نشوند.
امیرالمؤمنین(ع) به کارگزاران خویش همواره این نکته را یاد آوری می‌نمود و به شیوه‌های مختلف، آنان را از «استیثار» و «امتیاز خواهی» برحذر می‌داشت. آن حضرت در بخشی از عهدنامهٔ خود به مالک اشتر می‌فرماید: «از امتیاز خواهی و اختصاص دادن چیزی که [بهره] همه مردم در آن یکسان است بپرهیز».
زمانی که یکی از کارگزاران آن حضرت دست تعدی به اموال مردم گشود، امام(ع) طی نامه‌ای به او نوشت: «پس، از خدا بترس و اموال این مردم را به آنان باز گردان که اگر این کار را نکنی و خدا تو را در اختیار من قرار دهد وظیفه‌ام را در برابر خدا نسبت به تو انجام خواهم داد و با این شمشیرم که هیچ‌کس را با آن نزدم مگر این که داخل جهنم شد، بر تو خواهم زد»

این ها گوشه ای از فرمایشات مولای متقیان میباشد.

به راستی در کجا قرار داریم................

/ 7 نظر / 70 بازدید
جباری

مگر در استاندار قزوین و مدیرکل اوقاف دیده نشده است؟ نکنه شک داری؟[اضطراب][اضطراب][اضطراب][رویا][اضطراب]

اسلامی

نگران نباش در همه مدیران استان هست شما برو استراحت کن خیالت جمع باشد

وحیدی

خیلی جالب احسن کیف کردم واقعا کجایم وای برماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

حميدرضا

به به ! گمشده پيدا شد ! اميدوارم دوباره نري به دوردست ها و ديگه نياي ! فكر دل ما هم باش ! مخلصيم. يا علي.

حميدرضا

راستي در مورد پست ياران امام زمان يه شبهه وجود داره ! اونم اينه كه نوشتي منتظر313 تا مرد.....اما توي روايات اومده كه همه 313 تا يار امام زمان مرد نيستند...!! در بعضي روايان اومده كه حدود 50 نفر از يارانشون زن هستند.. مرسي.يا علي

حسین درگی

سلام .خیلی وقت بود که نمی نوشتی .ما کجا و آن ساقی کوثر کجا

زهرا

سلام ما کجا و شیعه علی کجا ...... ما همه دوستاران علی هستیم نه شیعه علی شیعه علی بودن کار هر کسی نیست ضمنا در مورد جواب حمید رضا بگم پنجاه ونه نفراز یاران امام زمان خانم هستند